3.22.2016

Viktorija Žalytė: Moteris, slypinti vyro kūne: gamtos klaida, kurią galima ištaisyti? (foto)

Oficialus filmo plakatas iš imdb.com
Manau nesuklysiu sakydama, kad dauguma mūsų į vyrus, persirengusiais moterimis, žiūri gan skeptiškai ar netgi pašaipiai. Bet ar toks požiūris tikrai yra teisingas? Danų mergina (The Danish girl) yra būtent tas, pagal tikrą gyvenimo istoriją sukurtas filmas, kurį peržiūrėjus, Jūsų nuomonė apie tokio tipo žmones turėtų pasikeisti.

Gerda ir Einaras Wegener'iai - laimingai susituokę. Abu jie - dailininkai. Vieną dieną Gerda (akt. Alicia Vikander) savo vyro Einaro (akt. Eddie Redmayne) paprašo papozuoti jos tapomam moters portretui. Vyras, žinoma, sutinka. Sesijų metu vilkėdamas moteriškais drabužiais Einaras vis labiau ima suprasti, kad jis - moteris, įkalinta vyro kūne. Ilgai kentėjęs, jis pagaliau priima sprendimą - ryžtasi lyties keitimo operacijai.

Nors ir pagrindinė šio filmo istorija gali pasirodyti išties gluminanti, filmo siužetas neįprastas ir nebanalus, tad jį pažiūrėti tikrai verta. Aktorių vaidyba profesionali ir sujaudinanti iki širdies gelmių, tikriausiai ne veltui aktorė Alicia Vikander pelnė Oskarą už vaidmenį šiame filme. Labiausiai mane sukrėtė ir privertė susimąstyti tai, kad visos istorijos metu Einaro žmona Gerda, kad ir kaip buvo sunku, pamažu ėmė susitaikyti su mintimi apie "vyro praradimą", palaikė jo sprendimą tapti moterimi ir visada stengėsi būti šalia. Šis filmas padėjo suprasti, kad meilė nėra apribota vien tik moters ir vyro santykiais. 

Ši kino juosta - ypač pamokanti, keičianti suvokimą apie kitokius žmones ir sukelianti apmąstymų audrą apie tai, kokie mes visi skirtingi, tačiau kad ir kokie bebūtume - kiekvienas esame vertas būti laimingu. "Aš nežinau kokios pagalbos man reikia, bet nebegaliu toliau gyventi nežinodamas kas aš"; "Moterimi mane padarė Dievas, daktaras tiesiog išgydė nuo ligos, privertusios mane slapstytis" - tokie žodžiai skambėjo veikėjo Einaro lūpomis. Šis filmas padeda pažiūrėti į transeksualų žmogų kitu kampu, kartu su juo išgyvenant skausmą ir džiaugsmą. Danų mergina - tai giliai paliečiantis, sukrečiantis ir ilgam įsiminsiantis filmas. Manau, kad jį derėtų netgi parodyti vyresnių klasių moksleiviams mokyklose - filmas padėtų ugdyti toleranciją, lavinti moksleivių suvokimą ir mažinti patyčių kiekį ateityje. Tikriausiai keista, kad nepateikiau beveik jokios kritikos apie šią ekranizaciją, tačiau tokio tipo filmų - tikrai mažai, o kai nėra su kuo lyginti - nėra ko ir kritikuoti. Šį filmą ne tik rekomenduoju, jį pažiūrėti - būtina, nes tik praplėtę savo suvokimą ir pažiūras galėsime gyventi bent šiek tiek geresniame pasaulyje.
Na ir pabaigai kviečiu pasižiūrėti nuotraukų - iškarpų, darytų žiūrint filmą:


4 komentarai:

M. Noreikaitė rašė...

Ši apžvalga apie filmą mane labai sudomino. Visad mėgau kitokio, neįprasto siužeto filmus. Nors tiesa, filmo idėja man nėra priimtina pagal mano pažiūras, tačiau vien todėl, kad aprašymas žada įdomų scenarijų ir netikėtumą, būtinai pažiūrėsiu.

Milda Žiūkaitė rašė...

Jau kelis mėnesius planavau peržiūrėti šį filmą, nes esu gavusi labai daug teigiamų rekomendacijų iš draugų. Ši recenzija dar labiau sužadino mano smalsumą, tad beskaitydama straipsnį atsisiunčiau filmą.:) Labai sutinku su autorės idėja, jog filmas būtų viena geriausių edukacinių priemonių paaugliams, skatinanti toleranciją bei kito supratimą.

Unknown rašė...

Manau labai gerai, kad šis filmas atsirado, kadangi labai daug žmonių yra nusiteikusių prieš tai. Kiekvienas esame skirtingi ir norime būti laimingi, tad manau, kad žmonės turėtu bent truputi suprati ir būti tolerantiški. Šio filmo labai laukiau ir jį žadu greitu metu pažiūrėti.

Unknown rašė...

Visada mėgau rimtus ir kitokio žanro filmus, tad šis taipogi nepraslydo pro mano akis. Labai patiko aprašymas, išsamus ir aiškus. Pritariu idėjai apie filmo, kaip prevencinės programos, rodymą mokyklose. Tolerancijos ugdymas mokyklose - itin svarbus dalykas, kuris ne visad pasireiškia.